نحوه کار دستگاه های صحافی مارپیچ


دستگاه صحافی فنرمارپیچ :

برای آشنایی با نحوه کار دستگاه فنر مارپیچ ابتدا به معرفی تعدادی از قطعات آن می پردازیم :

دستگاه فنر مارپیچ

1. پانچ : برای سوراخ کردن کاغذ استفاده می شود و بسته به نوع دستگاه ظرفیت بین 10 تا 25 برگ برای هر بار پانچ را دارا است. تعداد سوراخ های پانچ برای دستگاههای مارپیچ سایز A4 معمولا 34 عدد سوراخ گرد می باشد.

2. فنرانداز برقی : یک غلطک با قابلیت چرخش می باشد که برای عبور فنر در سوراخهای پانچ شده کاغذ استفاده می شود.

3. دکمه خلاص کن : برای حذف سوراخها از فرآیند پانچ استفاده می شود. به این صورت که اگر نیاز به سوراخهایی کمتر از 34 عدد باشد به دلخواه می توان تعداد سوراخهای پانچ را کاهش داد.

4. دستگیره تنظیم فاصله پانچ تا لبه کاغذ

5. دستگیره تنظیم مکان پانچ اول

6. دستگیره پانچ

نحوه کار دستگاه : ابتدا بسته به ظرفیت پانچ دستگاه تعداد مناسب کاغذ(بین 10 تا 25 برگ – برای استفاده بهینه از دستگاه بهتر است کمی کمتر از ظرفیت اسمی دستگاه کاغذ قرار داده شود.) را آماده کرده و در محل مخصوص پانچ کاغذ (1) قرار می دهیم. با استفاده از دو دستگیره کوچک سمت چپ دستگاه (4و5) مکان کاغذ را تنظیم می کنیم. سپس دستگیره پانچ (6) دستگاه را به سمت پایین چرخانده و کاغذها را سوراخ می کنیم. تعداد برگ کتاب یا دفتر و ظرفیت هر بار پانچ دستگاه تعیین کننده تعداد دفعات پانچ می باشد.

به عنوان مثال اگر جزوه 100 برگی و ظرفیت هر بار پانچ دستگاه 10 برگ باشد 10 مرتبه باید پانچ انجام شود.

بعد از پانچ تمامی کاغذها، آنها را مرتب نموده و ابتدای فنر را در پانچ اول قرار داده و با استفاده از فنرانداز برقی (2) یا دست فنر را در داخل سوراخ ها می چرخانیم. در پایان در صورت نیاز اضافات فنر را با انبر کوتاه می کنیم.

دستگاههای فنر مارپیچ برای کاغذ های A4 و کوچکتر از آن طراحی شده است ولی در اکثر دستگاهها به علت باز بودن لبه سمت راست دستگاه می توان سایزA3  را نیز صحافی کرد.


 

925
اشتراک گذاری‌
3k
بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما را در دنبال کنید

محبوب ترین ها